Szlak Mikołaja Kopernika

Przebieg Szlaku
Szlak Kopernikowski rozpoczyna się w Olsztynie, gdzie astronom w latach 1516-21 był administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej, a kończy się w Toruniu – miejscu narodzin słynnego astronoma – Mikołaja Kopernika. Bardzo ważnym miejsce na Szlaku Kopernikowskim jest Frombork, gdzie Mikołaj Kopernik żył wiele lat, zmarł i został pochowany. Istnieje tu Muzeum Mikołaja Kopernika. Szlak Kopernikowski
liczy 615 km.

Szlak rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie w Olsztynie, skąd biegnie przez tereny województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego do Torunia.

Przebieg Szlaku: Olsztyn – Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński – Pieniężno – Braniewo – Frombork – Elbląg – Gdańsk – Malbork – Kwidzyn – Toruń


 

Mikołaj Kopernik to jedna z najsłynniejszych postaci związanych z Warmią i Mazurami. Aby upamiętnić słynnego astronoma, w regionie stworzono szlak, dzięki któremu można zwiedzić miejsca, gdzie spędzał czas.

Wiele osób postać Mikołaja Kopernika kojarzy głównie z Toruniem, gdzie astronom przyszedł na świat. Jednak to na Warmii spędził większość życia i właśnie tu znajduje się najwięcej pamiątek po nim. Wiele z tych miejsc znajduje się na Szlaku Kopernikowskim, który niedawno został odnowiony i na nowo oznakowany.

Wyprawę w poszukiwaniu śladów Mikołajka Kopernika proponujemy zacząć w Olsztynie na zamku kapituły warmińskiej. Kopernik przez trzy lata pełnił tu funkcję administratora i podobno dowodził obroną zamku przed krzyżakami. Obecnie mieści się tu muzeum, a jego najcenniejszym eksponatem jest słoneczna tablica astronomiczna, własnoręcznie wykonana przez astronoma.

Po wyjściu z zamku koniecznie trzeba odnaleźć ławeczkę, na której przysiadł Mikołaj Kopernik. To świetne miejsce do odpoczynku oraz przyjrzenia się olsztyńskiemu staremu miastu. Kolejne miejsce w Olsztynie, które powstało dla upamiętnienia wielkiego człowieka, to planetarium. Otwarto je w pięćsetną rocznicę urodzin Kopernika.

Kolejnym miastem, które odwiedził Mikołaj Kopernik, jest Dobre Miasto. Zachowało ono wiele średniowiecznych zabytków, jak na przykład gotycka kolegiata czy Baszta Bociania z pozostałością dawnych obronnych murów. Kopernik odwiedził Dobre Miasto tylko raz, podczas objazdu diecezji z biskupem Dantyszkiem.

Pełniąc rolę administratora dóbr biskupich Mikołaj Kopernik odwiedzał też inne miasta – Lidzbark WarmińskiOrnetę oraz Pieniężno. Wszystkie znalazły się oczywiście na Szlaku Kopernikowskim. Leży na nim także Braniewo, gdzie astronom prowadził negocjacje z wielkim mistrzem Zakonu Krzyżackiego.

Jednak najważniejszym miastem na szlaku jest Frombork. To właśnie tu żył i stworzył swoje największe dzieło De revolutionibus orbium coelestium. We fromborskiej katedrze, pod ołtarzem św. Krzyża znajduje się grób Kopernika. W dawnym pałacu biskupim obecnie stworzono Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie można zwiedzać wieżę, w której mieszkał oraz obejrzeć zrekonstruowane przyrządy astronomiczne.

Szlak Kopernikowski kończy się w Elblągu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *